Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
243
1563818

Åkdyna, trensaflossa, ca 106 x 46 cm, Wemmenhögs härad, signerad AHS KID & KAS daterad 1784.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
585 - 780 EUR
680 - 906 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Ljusblåmelerad botten med två livsträd med fåglar.

Proveniens

Privat samling, västra Sverige.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 7, Malmö 1926, färgplansch 414.