Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
248
1532598

Inramad åkdyna, broderad, ca 93,5 x 43 cm, signerad AMA, Skåne, daterad 1811.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
975 - 1 170 EUR
1 130 - 1 360 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Blå yllebotten med polykromt broderi av fåglar, blomkransar och hörnbuketter. Mått inklusive ram 102 x 50 cm.