Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
250
1530016

Åkdyna, "Flykten till Egypten", flamskväv, ca 98 x 47 cm, Oxie härad, Skåne, signerad BAD 1821.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 750 - 1 950 EUR
2 040 - 2 270 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Mörkbrun botten med polykromt mönster av den heliga familjens flykt till Egypten. Med lejon i krans samt stora stiliserade blommor och fåglar. Signerad BAD (Boel Andersdotter 1800-1861). Gift med Sjunne Hansson.

Proveniens

Boel Andersdotter 1800-1861 därefter i arv till nuvarande ägare.

Fischer, Ernst, flamskvävnader i Skåne, Corona, Lund, 1962, avbildad på plansch s 289.