Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
251
1563822

Åkdyna, "Bebådelsen", flamskväv, ca 100 x 48 cm, sydvästra Skåne, 1800-talets första hälft.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 750 - 1 950 EUR
2 040 - 2 270 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Mörkbrunmelerad botten med polykromt stiliserat mönster av två kransar med bebådelsescen krönta av änglar och omgivna av olika blommor.

Senare bakstycke.

Proveniens

Privat samling, västra Sverige.
Enligt uppgift Abusa Gård, Hällestad Torna härad.

Jämför "Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län" utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplanscher 217, 270.