Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
256
1550255

Täcke, rölakan, "Dubbelstjärnor", ca 189 x 112 cm, nordöstra Skåne, 1800-talets första hälft.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
975 - 1 170 EUR
1 130 - 1 360 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Två ihopsydda delar. Polykrom dekor av dubbelstjärnor och åttabladsstjärnor.

Proveniens

Ida Weiland, Snogeröd Gudmundtorps socken.