Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
259
1563817

Åkdyna, trensaflossa, ca 111 x 49, sannolikt Ljunits härad, signerad ASD o daterad 1852.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
585 - 780 EUR
680 - 906 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Mörkbrun botten med två tusenskönor och tre kvinnor samt blommor. Bakstycke i rosengång.

Proveniens

Privat samling, västra Sverige.