Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
266
1542307

Persisk skola, "Damen med Tunbak" sen Qajardynasti - 1900-talets första hälft.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 800 - 9 750 EUR
9 060 - 11 300 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

En persisk dam som spelar "Tunbak" (trumma). Duk 142 x 79 cm.

Tilläggslista

sen Qajardynasti - 1900-talets första hälft.

Proveniens

Inköpt på auktion i Schweiz.