Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
294
1547099

Matta, semiantik Täbris, figural, signerad, ca 269 x 189 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 750 - 1 950 EUR
2 040 - 2 270 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Omkring 1930. Röd botten med stora polykroma landskapsmedaljonger den mittersta föreställande "Moses hittas i vassen". Mörkblå huvudbård med blom- och arabeskranka samt stora kartuscher. Signerad Mehdizadeh.

Inköpt på 1940-talet av nuvarande ägares familj.