Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
298
1537939

Matta, semiantik Isfahan (Sadegh) Seirafian, signerad, ca 227 x 151 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 750 - 1 950 EUR
2 040 - 2 270 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Ljusblå botten med polykrom medaljong och hörnornament. Röd huvudbård med blom- och palmettranka. Signerad: Dastur-e sadegh Seirafian Isfahan Iran (Beställd av Sadegh Seirafian of Isfahan, Iran). Omkring 1.300.000 - 1.400.000 knutar per kvadratmeter.

Proveniens

I tre generationer har familjen Seirafian vävt mattor som idag allmänt anses vara de absolut främsta. 1939 startade bankiren Haj Agha Reza Seirafian (1881-1975) familjeföretaget, som fortlever än till denna dag. Genom att använda de bästa materialen, formgivarna och vävarna skapade Seirafian-verkstaden en ny kvalitetsstandard. De tredubblade antalet knutar per kvm, från ett genomsnitt på 270 knutar per kvm till cirka 500 eller mer. Denna nivå kvarstod när Seirafians sju söner följde i hans fotspår.