Madeleine Pyk – en samling F769
324
1550200

Matta, antik silke Keshan s.k. "Motachem", ca 297 x 216 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 600 - 9 500 EUR
8 720 - 10 900 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Omkring år 1890. Benvit botten med stor polykrom medaljong med stora polykroma blomsterslingor och hörnornament. Blå huvudbård med blom- och palmettranka.

Proveniens

Privat samling, västra Sverige.

Hajji Mollah Mohammed Hassan Mohtasham anses vara en, av ett mycket begränsat antal, mästare som framgångsrikt återupprättade Kashan som ett nav för mattor i Iran (Persien) i slutet av 1800-talet. Termen "Mohtachem" används ofta och är synonymt med de finaste mattorna som knöts i Kashan i slutet av 1800-talet av just Hajji Mollah Mohammed Hassan Mohtasham med familj. Mattorna från hans ateljé identifieras exempelvis av ljusblå bomullsinslag och violett silkeslangettering.