Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
350
1564796

Luktdosa, silver, troligen Danmark, oidentifierad mästarstämpel, 1700-talets andra hälft, Rokoko.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
195 - 292 EUR
227 - 340 USD
Klubbat pris
1 800 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Invändigt förgylld. Dekor av rocailler och krönt med krona. Höjd 9,5 cm. Vikt 32 g.

Tilläggslista

Korrekt ska vara tidigt 1800-tal och möjligen av mästaren Lars Hansen Birch i Hilleröd.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne.