Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
36
1554010

Brickbord, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809), Sengustavianskt.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Mahogny samt mahognyfaner. Beslag och listverk av förgylld mässing. Oval skiva av grönlackerad plåt med genombruten gallerkant. I sargen låda samt utdragbar bricka. Raka nedåt avsmalnande ben med X-format kryss. Signerat ASL samt märkt SEAST för Stockholms snickarämbete på lådkanten. Längd 69,5, bredd 53,5, höjd 75 cm. Nyckel medföljer.