Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
363
1544974

Abraham Hamnqvist, dryckeskanna, silver, (verksam 1815-1842) Åmål.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
975 - 1 170 EUR
1 130 - 1 360 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Cylindriskt, stående på tre kulfötter. inuti förgylld. På livet och locket infällda minnesmynt med kung Carl XIV Johan. Svängt handtag med fruktornerat tumgrepp. Höjd 15,8 cm, vikt 583 g.

Proveniens

Generalmajor Gustaf Nyblaeus (1853-1928).
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Påskrift: H.K.H. hertigen av Nerikes hederspris sannahed 1890 Steeple Chase.