Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
38
1556176

Brickbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 750 - 1 950 EUR
2 040 - 2 270 USD
Klubbat pris
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerat med mahogny. Oval skiva av grönlackerad plåt. I sargen låda. På fyra raka nedåt avsmalnande ben med kryss och kannelerade anfanger. Längd 66, bredd 54, höjd 78,5 cm.

Proveniens

Södertuna, Sörmland.
Sedermera i samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne.