Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
397
1563071

Adolf Zethelius, sockerskål med lock och strösked, silver, Stockholm 1819. Empire.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
585 - 780 EUR
680 - 906 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Sockerskål på trepassformad fot med dekor av meanderbård, tassar och djurhuvuden. Godronnerad cuppa och locket med krönande kotteknopp. Invändigt förgylld. Undertill gravyr och ägarstämpel. Även locket med stämplar. Sked med oidentifierad mästare, 1817. Höjd 26 cm. Totalvikt 700 g.