411
1563351

Johan Petter Grönvall, dessertbestick, 36 st, förgyllt silver, Stockholm 1818-1821, knivarna av Bernt Erlandsson,

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Kristianstad 1905-1913. 12 gafflar och 12 skedar av gammalsvensk modell, 12 knivar med delvis räfflat skaft. Längd 18-21 cm, total vikt 1715 g.

Proveniens

Lars-Yngve Johanssons samling, auktion H057, 2019.