42
1560635

Monterbord, Nordeuropa, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerat med mahogny, björk och lönn. Oval glasad skiva inneslutandes sammetsklädd inredning, på fyra raka nedåt avsmalnande ben med kryss. Längd 81, bredd 55,5, höjd 75 cm.

Proveniens

Samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne.

Se Svenska slott och herresäten: Skåne del II, Alhems: Malmö, 1966, avbildat sid. 356; Se även Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början: Skåne, Nordisk familjeboks tryckeri: Stockholm 1909, avbildat sid. 17.