Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
424
1554271

Fitzmaurice West, reseschatull med silverföremål, London 1870.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 410 - 3 900 EUR
3 960 - 4 530 USD
Klubbat pris
Om Cites

CITES-intyg medföljer

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Träschatullet är försedd med mässingskanter och inläggning med monogram samt försänkta sidohandtag och invändigt klädd med sammet. Innehåll består av sju glasdosor med förgyllda silverlock, saxar, handskknäppare, fingerborg, kompass, skrivdon, speglar och skohorn med elfenbenshandtag m.m.

En dosa, en solfjäder och en liten penspets saknas.

Proveniens

Operasångerskan Christina Nilsson, gåva från kronprins Edward av England.