Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
43
1523645

Serveringsbord, Regency i Gillows art, 1800-talets första del, England.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Mahogny, mahognyfaner, samt mässing. Halvrund form. Godronnerade ben med avslutande hjultrissor. Centraldel med rörlig arm med hållare för 3 flaskor. Bakre kant med två fällskivor. Längd 204, bredd 102, höjd 77 cm.

Collection Heidi Boyce Broström (1939–2022),
änka efter skeppsredaren Dan-Axel Broström (1915–1976).

Denna typ av "hunt table" bord användes främst vid jakter. I stället stod bl. a portvins flaskor som skickades mellan deltagna som stod utmed disken.
Gillows av Lancaster och London var en av Englands finaste möbeltillverkare under 17 och 1800-talen. Kända för sin mycket fina och utvalda mahogny som de själva importerade. I deras verkstäder arbetade noga utvalda snickare för att skapa kvalitativa moderiktiga möbler av bästa kvalitet.