Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
431A
1567924

Sigill, guld, lapis lazuli, för ätterna Falkenberg af Trystorp och Sprengtporten, 1800-talets mitt.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 410 - 3 900 EUR
3 960 - 4 530 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Guld 18 karat, skaft i form av riddarrustningshandske, med arm av lapis lazuli, hållande en stamp med sigillplatta av karneol med monogram under friherrekrona. i andra änden sigillstam av heliotrop med alliansvapen för ätterna Falkenberg af Trystorp och Sprengtporten under friherrekrona. Originaletui, längd cirka 98 mm, totalvikt 63,1 g.

Proveniens

Friherre Henrik Gabriel David Falkenberg af Trystorp (1818-1882) gift 1850 med friherrinnan Aurora Louise Ulrika Sprengtporten (1827-1899). Sigillet upptaget i hennes bouppteckning 1899.