Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
444
1547933

Bägare, silver, niello, verkmästare Konstantin Linke, C.E. Bolin, Moskva 1895.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rak cylindrisk modell på fot. Cicelerad dekor samt graverat motiv av den berömda Vassilijkatedralen vid Röda torget och den närbelägna Kremlporten ”Spasskija vorota”. Höjd 9,8 cm. Diameter upptill 5 cm. Vikt 170 g.

Proveniens

W.A. Bolin Collection

Bolinsilver stämplat C E. Bolin är ovanligt. De berömda motiven gör föremålet extra intressant.

Konstantin Linke var son till Edward och Maria Linke och var troligen född 1865 eller 1866. Enligt Tatjana Muntjans forskning i ”W.A. Bolin, Bolin in Russia, 2001”, var Konstantin registrerad som köpman i Moskva 1898. Vid sekelskiftet hade han en egen silverbutik och samarbetade med C.E. Bolin. På flera av företagets finaste silverföremål från 1890-talet och framåt finner vi även stämpeln KL. Konstantin Linke ersatte sin mor, Maria Linke, som verkmästare på Bolins cirka 1893.

Läs artikeln