Arne Jones E1299
446
1547862

Praktfat, ett par, malakit, 18K guld och förgyllt silver, C.E. Bolin, S:t Petersburg ca 1890.

Utropspris
120 000 - 130 000 SEK
11 400 - 12 300 EUR
13 000 - 14 100 USD
Klubbat pris
190 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Ett par runda fat i malakit med den ryska dubbelörnen i 18K guld applicerad på brättet. Diameter 29 cm. Fotkanten i förgyllt silver, stämplad Bolin, 84 standard. Malakiten troligen levererad av de ryska kejserliga stenverken.

Proveniens

W.A. Bolin Collection

W.A. Bolin 200 år, "Smycken & Silver för tsarer, drottningar och andra", Stockholm 1996, katalognummer 17.
Moskva, Kremls Museer, 2001, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", katalognummer 112, s. 170.

Magdalena Ribbing m.fl., "Smycken & Silver - för tsarer, drottningar och andra, W.A. Bolin 200 år", Västerås 1996, avbildad och omnämnd på s. 53.
Red. Christian Bolin, Pavel Bulatow, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", utställningskatalog, New Hermitage-one Moskva 2001, avbildad s. 170, katalognummer 112.

De magnifika paret med malakitfat har ursprungligen tillhört ett set med tolv stycken.

Läs artikeln