Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
448
1547855

Skulpturer, ett par, silver. Design Auguste Moreau. W.A. Bolin, Moskva 1912-1917.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 900 - 4 870 EUR
4 530 - 5 660 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Två putti i silver, en bevingad förställande Amor med pilar och en som plockar vindruvor. Båda signerade Aug. Moreau, senare stämplade i Stockholm 1917. Ristade inventarienummer 10252 och 10253. Höjd 10,5 och 10,7 cm. Total vikt 1090 g.

Proveniens

W.A. Bolin Collection

När Henrik Conrad Bolin dog övertogs företaget av hans son Wilhelm som var internationellt skolad i Paris, London och Amsterdam. Hans verksamhet expanderade snabbt och han tog in franska konstnärer som Auguste Moreau i verkstaden i Moskva och öppnade kontor i Paris, London och Berlin. Efter 1917 öppnade man kontor även i Oslo och Köpenhamn.

Läs artikeln