459
1547908

Jardiniere/fruktskål, silver och slipat glas, W.A. Bolin 1912-1917.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Slipat glas, trumpetformad skål på löstagbar silverfot med genombruten dekor av vinrankor och veteax. Senare stämplad W.A. Bolin Stockholm 1919. Höjd 12 cm. Diameter upptill 21,2 cm. Vikt (endast silver) 417 g.

Proveniens

W.A. Bolin Collection

Tillverkad vid Bolins silververkstäder i Moskva för Kungsträdgårdsgatan i Stockholm. Stämplad Stockholm 1919.

Läs artikeln