Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
46
1535064

Spelbord, av Thomas & George Seddon (firma verksam i London 1753/1815-70), William IV.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Fanerat med kungsträ och mahogny samt bronserat. Uppfällbar filtklädd skiva med inläggningar av stiliserade blad. Pelarben med delad fot. Signerat med etikett: "Manufacturers / To Her Majesty / T & G SEDDON / No. 2866 / GRAY'S INN ROAD, / London." Längd 99, bredd 49,5 (99), höjd 74 cm.

Proveniens

Collection Heidi Boyce Broström (1939–2022),
änka efter skeppsredaren Dan-Axel Broström (1915–1976).