Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
483
1547863

Dosa, 18K guld och emalj, W.A. Bolin, Stockholm 1920.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 810 - 6 780 EUR
6 650 - 7 760 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Avlång dosa av halvcylindrisk oval form med gångjärnslock, dekor i vit och svart champlevé emalj. Gåvoskrift: 'Ebon Strandin, Kungl. Teatern' (Kungliga Teatern). Specialstämplad av Bolin för den franska marknaden. Ristat nummer: R2023. Mått: 8 x 3,5 x 1,9 cm. Vikt 90 g.

Proveniens

Premiärdansösen Ebon Strandin (1894-1977).
W.A. Bolin Collection.

Ebon Strandin (1894-1977) var dansös vid Kungliga teatern i Stockholm sedan 1901 och utnämndes till premiärdansös 1915. Vid sidan av dansen sjöng hon även och var skådespelerska i flera svenska stumfilmer.

Dosan har den lilla ovanliga firmastämpeln med WAB i en oval med en tupp och dessa föremål var framförallt avsedda för den franska marknaden.

Läs artikeln