56
1551369

Soffa, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Mahogny samt mahognyfaner. Genombrutna sidor med balusterformade spjälor. Skuren samt genombruten dekor av meanderbård. Längd 196, djup 75, sitthöjd 55, höjd 97 cm.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Skottorps slott, Skummeslövs socken, Hallands län.