Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
571
1564885

Diadem och ett par örhängen silver med paste, 1800-tal

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

Höjd med ställning ca 15 X 30 mm, inre diameter ca 13 cm, vikt 60 g, örhängen ca 17 X 33 mm, totalvikt 12 g.

Proveniens

Olika former av huvudprydnader har använts i århundraden. Under 1800-talets nyklassicism blommade konstformen tiaror ut och fick sitt crescendo i utförande under första kejsardömet i Frankrike. Kejsar Napoleons hustru kejsarinnan Joséphine bar anslående tiaror som blev ett uttryck för denna högkultur inom tiarans konst. Genom att knyta an till antiken som förebild tog de sig magnifika uttryck och ingick ofta i större garnityr tillsammans med till exempel örhängen, armband och broscher i set så kallade parure. Växtriket har varit inspirationskälla för många tiaror där ädelmetaller formats till myrten, orangeblommor, lager, murrankor och vinrankor. Dessa kunde vara rikt infattade med diamanter, smaragder, samt olika caméer och pärlor. I vårens stora smyckesauktion kan Bukowskis presentera tre tiaror.