Arne Jones E1299
573
1532032

Harry Winston collier platina med hjärtformade briljantslipade diamanter

Utropspris
900 000 - 1 200 000 SEK
85 400 - 114 000 EUR
97 700 - 130 000 USD
Klubbat pris
720 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

Totalvikt 24.53 ct enligt kvitto kvalitet ca F vvs/vs, bredd ca 4 - 7 mm, längd ca 37.5 cm, totalvikt 33.5 g. Signerad Harry Winston samt numrerad 64798. Etui från Harry Winston medföljer.

Harry Winston (1896-1978) kallades för "The King of diamonds" och många av världens mest kända diamanter passerade genom hans händer. År 1958 donerade Winston den beryktade Hope-diamanten som torde vara världens dyraste diamant till Smithsonian i Washington DC där den än idag går att beskåda för allmänheten. 1932 öppnade han sin första butik i New York och har sedan dess försett den amerikanska eliten med klassiska kompromisslösa smycken av högsta kvalitet.