606
1556166

Gunnar G:son Wennerberg

(Sverige, 1863-1914)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Gunnar G:son Wennerberg
(Sverige, 1863-1914)

Fjordlandskap

Signerad G. Wennerberg. Utförd 1890. Pastell, bildyta 65 x 40 cm.

Tilläggslista

Korrekt konstnär: Gunnar G:son Wennerberg (Sverige) 1863-1914

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne, gåva av konstnären 1902.