Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
631
1539332

Adolf Ulrik Wertmüller

(Sverige, 1751-1811)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 800 - 9 750 EUR
9 060 - 11 300 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Adolf Ulrik Wertmüller
(Sverige, 1751-1811)

”M. Pierre- Nicolas Grassot”

Signerad A: Wertmüller Suédois och daterad à Lyon 1780. Uppfodrad duk, oval 63,5 x 49 cm. Samtida förgylld ram.

Tilläggslista

Det avbildade porträttet i Gustaf Lundbergs bok om Wertmüllers verksamhet i Lyon är ett snarlikt porträtt av samma person.

Proveniens

Tidigare i familjen Grassots samlingar, Lyon.
Troligen inköpt på Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm.

Gunnar W Lundberg, ”Wertmüller - Peintre suédois de Marie-Antoinette - son séjour à Lyon”, 1972, jfr pl. IV

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm.