Arne Jones E1299
651
1553121

Gillis Gillisz. de Bergh

(Holland, 1600-1669)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gillis Gillisz. de Bergh
(Holland, 1600-1669)

Stilleben med frukter och fjäril.

Signerad G de Bergh. Uppfodrad duk 65 x 76,5 cm.

Proveniens

Rapps Konsthandel, Stockholm.
Bukowski Auktioner, auktion 589, 2-5 december 2015, kat. nr 2065.

Rapps Konsthandel, Stockholm, "Utställning av nederländskt 1600-talsmåleri", 1955, kat. nr 2.

Bukowskis are grateful to Fred G Meijer of the Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie, the Hague (RKD), for confirming the attribution to Gillis de Bergh on the basis of photographs.