713
1319843

Olof Sager-Nelson

(Sverige, 1868-1896)
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
13 300 - 15 200 EUR
15 200 - 17 400 USD
Klubbat pris
Olof Sager-Nelson
(Sverige, 1868-1896)

Segelbåtar i Marstrands hamn

Signerad Olof Sager Nelson och daterad -93. Olja på pannå 64 x 34 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, 28 - 29 november 2000, kat. nr 1237.
Privatsamling.

Axel Gauffin, "Olof Sager-Nelson", 1945, jfr "Fiskarbåtar" (oljemålning från 1893, tidigare i fru Signe Nelsons samlingar, Stockholm) avbildad helsida s. 167.