770
1545177

Meissen

(Tyskland, 1710-)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Klubbat pris
2 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75
Meissen
(Tyskland, 1710-)

Kaffekoppar med fat, fyra stycken, porslin, 1920-tal.

Dekorerad med det berömda mönstret 'Meissen rose'. Uppsvängda öron med fästen i form av svanhuvuden. Meissen/Meissen-liknande märke. Kopparnas höjd 7,5, fatens diameter ca 14 cm.

Nagg vid örons fästen.

Proveniens

Konstnären Lotte Lasersten. Se pastell med motiv av kaffekoppar katalognummer 769. Lotte Laserstein, "Blomsterstilleben med kaffekoppar".

Formgivare

Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.