Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
837
1559452

Johan Krouthén

(Sverige, 1858-1932)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 870 - 6 820 EUR
5 660 - 7 930 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Johan Krouthén
(Sverige, 1858-1932)

På klipporna

Signerad Johan Krouthén och daterad 1910. Olja på duk 76 x 99 cm.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären.
Därefter i arv.

Konstnär

Representerad på museerna i Norrköping och Göteborg.