Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
866D
1565811

Ulrica Fredrica Pasch

(Sverige, 1735-1796)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 460 - 1 750 EUR
1 700 - 2 040 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Ulrica Fredrica Pasch
(Sverige, 1735-1796)

"Carl Ferdinand Lorentz Giers" (1755-1798)

Signerad "Målad af Ulrica Pasch år 1787 i Stockholm" a tergo. Duk 52 x 43 cm. Samtida ram.

Proveniens

Tidigare i kontraktsprost G E Ponténs samling, Bersjö, Hälsingland.

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt", 1935/43, band I, sid 313.

Konstnär

Ulrica Fredrika Pasch var en svensk bildkonstnär. Till en början studerade hon och brodern Lorens Pasch d.y för fadern Lorens Pasch d.ä. Kvinnor fick inte studera måleri på akademien under denna tid då det innefattade studier av nakenmodell. Pasch är främst känd som porträttmålare i vilken genre hon under tio års tid försörjde sin fader och syster medan brodern studerade utomlands. Pasch var en av de första kvinnorna som valdes till ledamot i Konstakademien 1773. Pasch hade en framgångsrik karriär och målade ofta porträtt av kungafamiljen och hovet. Hon ansökte dock upprepade gånger förgäves för en pension.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och i svenska slotts- och herrgårdssamlingar.