900
1515028

Albert Engström

(Sverige, 1869-1940)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 790 - 2 230 EUR
1 900 - 2 370 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Albert Engström
(Sverige, 1869-1940)

Självporträtt

Signerad Albert Engström. Tusch och akvarell 38 x 33 cm.

Konstnär

Albert Engström var en svensk konstnär, tecknare och författare, stilbildande inom svensk illustrationskonst. Skämtteckningar är hans signum, även om han också utförde landskap, porträtt och blomsterstilleben. Uppväxten i hemsocknen Hult i Småland kom starkt att påverka hans konstnärsskap. Men hans själ och hjärta kom att tillägnas det oändligt vackra Roslagen. I Grisslehamn kom Albert i kontakt med en rustik och ärlig miljö där det berättades många äldre historier som gav honom stor inspiration. Historier som han spetsade till och tolkade med hjälp av teckningar. Han studerade vid Valands konstskola med Carl Larsson som handledare, blev senare t.f. professor vid Konstakademin och invald i Svenska Akademien. Han korresponderade intensivt med August Strindberg och i hans bekantskapskrets återfinns även Bruno Liljefors, Gustav Fröding och Verner von Heidenstam. Albert Engström tillhör klassikerna i den skämtteckningstradition som blomstrade kring sekelskiftet 1900.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?