928
1519800

Kilian Zoll

(Sverige, 1818-1860)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Kilian Zoll
(Sverige, 1818-1860)

"Badande kvinnor" (Susanna och gubbarna)

Signerad K Zoll och daterad 1845. Duk 69,5 x 56,5 cm.

Proveniens

Tidigare i Sagerska samlingarna på Ryfors bruk, Småland.
Bukowski Auktioner, auktion 419, 26-29 april 1982, kat. nr 310, avbildad pl 61.
Åmells Konsthandel AB, Stockholm.

Philibert Humbla, "Killian Zoll 1818-1860", 1932, upptagen i katalogen över Zolls oljemålningar, kat. nr 21, s. 229.

Philibert Humbla beskriver målningen: "Kvinnorna fingo prosten C. E. Bexells döttrars ansikten, och männen bära Zolls egna och hovrättsrådet Kjellerstedts anletsdrag".

Konstnär

Kilian Zoll var en svensk bildkonstnär född i Hyllie, nära Malmö. Han studerade vid Konstakademierna i Stockholm och Köpenhamn, samt i Düsseldorf dit han reste tillsammans med Bengt Nordenberg och Marcus Larson, de tre tillhörde den så kallade Düsseldorfskolan. Zoll är känd för sina genremålningar, ofta föreställande äldre kvinnor och barn i en finstämd kolorit. Hans målningar återger folkliv i en nationalromantisk stil och hans figurer har en naiv charm. Under långa fotvandringar tecknade han flitigt av både landskap, städer, slott och herrgårdar och intresserade sig för de folkdräkter, som var på väg att försvinna ur bruk. Han genre- och allmogemålningar präglas av etnologisk detaljskärpa och fina människoskildringar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på Malmö Museum.