Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
929A
1567945

Carl Johan Hjelm

(Sverige, 1771-1827)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Johan Hjelm
(Sverige, 1771-1827)

”Carthagos ärröfring af Scipio”

Signerad ”Dessein af Despres”. ”Anutation af Carl J Hjelm”. Akvarell 58 x 89 cm.

Kungliga Akademien för de fria konsterna, 1807, kat. nr 100.

Emil Hultmark, ”Kungl. Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887”, 1935, s. 136.