99
1533590

Spegellampett, för två ljus, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Krön med skuren dekor av lilla riksvapnet under bandrosett och kunglig krona samt draperade lagergirlander, ramverk med dekor av lagerstav samt blommor och akantusslingor mot pikerad botten. Höjd 88, bredd 55 cm.

Proveniens

Collection Heidi Boyce Broström (1939–2022),
änka efter skeppsredaren Dan-Axel Broström (1915–1976).