Madeleine Pyk – en samling F769
112
1579451

Mats Theselius

(Sverige, Född 1956)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Mats Theselius
(Sverige, Född 1956)

Fåtölj, "Star", ed. 271/360, Källemo, Värnamo, efter 2009.

Förkromade ben och lister, grön pärlemoimitation, grönt läder, brickmärkt och numrerad STAR Mats Theselius 2009 KÄLLEMO AB 271/360. Höjd 81 cm.

Slitage, smärre nötning på läder längst med lister.

Modellen formgiven 2009 och utförd i en upplaga om 360 numrerade exemplar.

Formgivare

Mats Theselius är en svensk möbelformgivare, konstnär och inredningsarkitekt, född 1954 i Stockholm. Theselius utbildade sig inom inredningsarkitektur vid Konstfack under 1979-1984 och fick kort efter examen sitt genombrott med den banbrytande stolen ”Älgskinnsfåtöljen”, en cylinderformad fåtölj i järnplåt och älgskinn. ”Älgskinnsfåtöljen” blev startskottet för en lång och obruten karriär, till stora delar tillsammans med legendariske möbelproducenten Sven Lundh (som även lanserade Jonas Bohlins betongstol ”Concrete”) på Källemo i Värnamo. Därefter tillkom flera berömda verk som vitrinskåpet National Geographic, som fått sin karaktäristiska gula färg och titel efter tidsskriften med samma namn, samt fåtöljerna Rex, Ingo och Bruno.

Utöver en alstrande karriär med sin egna design har Mats Theselius varit professor på Högskolan för design och hantverk vid Göteborgs universitet under 90-talet. År 1997 fick han både Bruno Mathssonpriset samt Torsten och Wanja Söderbergs pris. Mats Theselius invaldes i Konstakademien år 2011.