Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
227
1588749

Andres Serrano

(USA, Född 1950)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 850 - 7 800 EUR
6 800 - 9 060 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Andres Serrano
(USA, Född 1950)

“The Interpretation of Dreams (White Man’s Burden)”, 2000.

Signerad Andres Serrano och numrerad 4/7 a tergo. Cibachrome silikonmonterad på akrylglas och ramad, bildyta 100 x 81 cm.

Proveniens

F. Daniello Fine Art, Connecticut.

Paula Cooper Gallery, New York, "Andres Serrano -The Interpretation of Dreams", 12 maj - 8 juni 2001, ett annat exemplar utställt.