Madeleine Pyk – en samling F769
28
1579321

Philippe Starck

(Frankrike, Född 1949)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Philippe Starck
(Frankrike, Född 1949)

Lampa, "Easylight", Electrorama, Frankrike, ca 1979.

Makrolonpolykarbonat, invändigt lysrör bakom rödlackerat metallnät, avslut i svart polyuretan, originalkabel, märkt Starck Product. Längd ca 144 cm. Originalväggfästen medföljer.

Smärre slitage.

Proveniens

Svensk privatsamling, enligt uppgift inköpt 1979 i London.

Formgivare