43
1572385

Afra & Tobia Scarpa

(Italien, 1937-2011 respektive född 1935)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Afra & Tobia Scarpa

Stolar, fyra stycken, modell "121", Cassina, Italien, efter 1965.

Benställning i ask, sits och rygg i svartlackerad plywood. Höjd 80 cm, sitthöjd 45 cm.

Repor och slitage.

Modellen formgiven 1965.