452
1589019

Robert Motherwell

(USA, 1915-1991)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Robert Motherwell
(USA, 1915-1991)

"Nocturne VI" ur "Octavio Paz Suite"

Signerad med blyerts och numrerad 10/50. Litografi på Arches- och handgjort japanskt Gampi-papper, 1988. Bildstorlek 35 x 27 cm. Bladstorlek 64,5 x 54 cm.

Belknap 359.