Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1013
1566108

Heuer, Carrera, "Second Execution", kronograf, ca 1970.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 900 - 5 850 EUR
4 530 - 6 800 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 35,3 mm
Material: stål
Urverk: manuell, caliber Valjoux 72
År: cirka 1970
Glas: plexiglas
Armband: metallänk
Referensnummer: 2447 N
Boettnummer: 93'658

Helhetsintrycket är gott, klockan är i bra vintage skick med repor på glas och boett.

Proveniens

Inlämnad av första ägaren