Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1018
1569270

Rolex, Submariner, "Red Mark V", ca 1974.

Utropspris
160 000 - 260 000 SEK
15 600 - 25 300 EUR
18 100 - 29 400 USD
Klubbat pris
210 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 40 mm
Material: stål
Urverk: automatisk, caliber 1570
År: cirka 1974
Glas: plexiglas
Armband: Oysterlänk, viklås (Pateted), ref. 9315/380
Referensnummer: 1680
Serienummer: 3'266'781
Verknummer: D'286'527
Boettnummer: 1680/IV.72
Tillbehör: certifikat, box

Helhetsintrycket är gott, klockan är i mycket bra vintage skick med smärre repor på glas, boett.

Proveniens

Inlämnad av den första ägaren, inköpt när ägaren var 30 år gammal. Använd som dykarklocka över hela världen.