Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1020
1573587

Rolex, Sea-Dweller, "Great White Mark III", ca 1983.

Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
11 700 - 13 600 EUR
13 600 - 15 900 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 40 mm
Material: stål
Urverk: automatisk, caliber 1570
År: cirka 1983
Glas: plexiglas
Armband: Oysterlänk, viklås, ref. 93150-FZ3/585
Referensnummer: 1665
Serienummer: 6'221'007
Verknummer: D'694'321
Boettnummer: 1665
Tillbehör: certifikat

Nyare visare, insert och viklås. Rolex service 2015. Repor. Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Säljes av första ägaren.

Rolex 1665 är ursprungsreferensen av Rolex Sea-Dweller, när modellen introducerades var det den fulländade dykarklockan och möjliggjorde att dykare kunde använda klocka på ett lägre djup tack vare en specialutvecklad heliumventil.

Denna klocka inköptes av den nuvarande ägaren under tidigt 1980-tal i Stockholm.