168
1592024

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "T.matta", trasmatta, rölakan, ca 302 x 275 cm, signerad MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström.) Komponerad 1934, vävd innan 1942.

Införselmoms

Proveniens

Bukowskis Auktioner AB, Moderna Vårauktionen 2006, katalognummer 1006

Formgivare