170
1592030

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "Ursula", reliefflossa, ca 266 x 168 cm, osignerad

Komponerad 1935.

Proveniens

Konstväverskan Inga Karlsson (1917-94) som arbetade hos Märta Måås-Fjetterström och sedan aktiebolaget från 1936 till sin pension 1990. Inga Karlsson var med att väva det ca 200 kvadratmeter stora draperiet till FN-huset i New York, den ca 20 kvadratmeter stora mattan "Ängarna" till svenska legationen i Buenos Aires 1948 samt mattan till gamla riksdagshuset på 1930-talets slut.

Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 131.

Formgivare